Aktivity Pečenie

Spoločné pečenie medovníkov

Ďalšia vianočná klasika. Medovníky. Doteraz som nemala osvedčený recept, s ktorým by som bola spokojná. Ten, ktorý sme tento rok vyskúšali s Táničkou si ale určite zapíšem do svojho zošitu s receptami, pretože príprava bola rýchla a medovníčky sú naozaj hneď mäkké. To je vlastne to, čo ma na doteraz odskúšaných receptoch vždy sklamalo – z miesenia cesta som mala väčšinou svalovicu, alebo som ho v zúfalstve ani nedomiesila a výsledné medovníčky boli tvrdé, a to aj napriek tomu, že až do vianoc boli uložené v krabici s jablkom a chlebom.

Tento rok som teda hľadala naozaj jednoduchý recept, aby sa dal zrealizovať v jeden deň, čiže aby sa dalo cesto pripraviť počas Táničkinho obedného spánku a aby nemuselo dlho čakať v chladničke. Tánička sa ale ako na potvoru zobudila práve pri miesení ešte lepkavého cesta a bola veľmi nešťastná z mojich „pivankých“ rúk, takže som veľkú časť surového cesta z mojich rúk objedla a ďalšia veľká časť poputovala do odtoku v umývadle.

Ďalej už ale išlo všetko podľa plánu, Tánička poctivo vykrajovala, a niektoré z jej výtvorov ozdobila už pred pečením formičkami (tie čiary krížom krážom). Podľa mňa sú také pekné, že ich ani ďalej zdobiť nebudeme.

Recept na medovníčky

  • 160 g medu
  • 140 g kryštálového cukru
  • 125 g masla
  • 500 g hladkej múky
  • 1 sáčok bezfosfátového kypriaceho prášku
  • 2 lyžičky perníkového korenia
  • 2 ks vajcia + 1 ks na potretie

Postup: Med, cukor a maslo vložíme do hrnca a zahrejeme až do varu. V inej nádobe si zmiešame múku, prášok do pečiva a perníkové korenie.  Do tejto sypkej zmesi vlejeme mierne vychladnutú medovú zmes a zamiešame. Keď masa skoro vychladne, pridáme vajcia a spracujeme nelepivé cesto. Zabalíme ho do potravinovej fólie a necháme ho odležať v chladničke približne 2 hodiny. Cesto potom na dobre pomúčenej doske vyvaľkáme na približne 5 mm a vykrajujeme formičkami. Potrieme rozšľahaným vajíčkom a pečieme pri 175°C približne 10 minút.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *