Do knižnice

Čo práve čítame:

S Táničkou si prezeráme knihy od narodenia. Zámerne píšem, že si ich prezeráme, lebo na čítanie zatiaľ nemá trpezlivosť. Ale toto prezeranie sa deje stokrát za deň. Hneď ako vstane, zbehne z postele a už beží naspäť s nejakou knižkou. Ďalej si musíme listovať pri kojení, pri jedení, v aute a na návštevách. Vlastne, keď tak nad tým premýšľam, knihy sú mimo hru, iba keď sme vonku. A je to super. Na tomto prezeraní je veľmi vidieť, ako sa Tánička vyvíja. Zrazu spoznáva zvieratá, predmety a situácie a priraďuje im aj vlastnosti. Niekedy musíme preskočiť strany, aby sme sa dostali k obrázku, ktorý ma radšej ako ostatné a ona opakuje, čo sme si o ňom povedali naposledy. A už začína ona skúšať nás. Stále sa pýta: „čo to je?“ a keď jej odpovieme nesprávne, kričí „nieee“ a prezrádza nám správnu odpoveď.

Momentálne u nás fičia hlavne tieto knihy:

ROTRAUT SUSANNE BERNEROVÁ: POTULKY ZIMOU

Z tejto série dostáva Tánička knihy postupne podľa ročných období. Začali sme jeseňou, prešli sme na zimu a o chvíľu vyberieme jar. Na každej strane je toľko výjavov, že sa v nich dá stále niečo nové objavovať, takže ich, dúfam, využijeme ešte dlho. Okrem toho si Tánička už pamätá hlavné postavy, a tak porovnávame, čo robili na jeseň a čo robia v zime.

PETR HORÁČEK: DLOUHÁ CESTA

Na túto knihu som natrafila, keď ešte nebola na svete. Náhodne som sa totiž preklikala na kampaň kníhkupectva (a už aj vydavateľstva) Pinwheels na Hithit, kde sa zbierali peniaze na tlač tejto knihy. Ide o prvú knihu autora a ilustrátora Petra Horáčka, ktorý dlhé roky tvorí v Británii, ktorá mu vyšla v češtine. Priznám sa, že som ho dovtedy nepoznala, ale jeho ilustrácie ma očarili a keď k nám kniha dorazila, tešila som sa ako malá. A už sa teší aj Tánička. Hneď si obľúbila hlavného hrdinu, trpaslíka Františka, ktorý sa vydá na dlhú cestu a kade chodí, necháva za sebou malé kvietky.

A máme aj venovanie od autora!

ADRIENNE BARMAN: CREATUREPEDIA

Creaturepedia je krásne ilustrovaná kniha o zvieratách. Je ich tam vyše 600 a sú rozdelené do originálnych kategórií (napr. „The master of camouflage“, „The pretty-in-pinks“ alebo „The sprinters“). Empatická Tánička chce najčastejšie vidieť plačúcu pandu a zaľúbené zvieratká.

ERIC CARLE: THE VERY HUNGRY CATERPILLAR / NENÁSYTNÁ HÚSENIČKA

Táto klasika má asi miesto na viacerých detských poličkách. Tánička ju dostala od môjho brata spolu s plyšovou húseničkou pri jednom z ich prvých stretnutí, no vtedy ju ešte príliš nezaujala. Tak som ju založila a keď ju náhodne pred nedávnom objavila, bola z nej nadšená. Tak si teraz čítame, čo všetko tá pažravá húsenica pojedla.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *